Divočina? Jen v tom nejlepším slova smyslu!

Jmenuji se Eliška, je mi 20 let a jsem z Liberce. Ačkoli momentálně studuji v zahraničí, na Liberec jsem náležitě hrdá. Věřím, že nabízí úžasné možnosti sportovního, a – v posledních letech stále více – kulturního vyžití.

Když se mi moje kamarádka (a hlavní organizátorka TEDx 2018 v Liberci) Terka poprvé svěřila, že by do Liberce ráda vrátila TEDx (který se tam již kdysi dvakrát konal), byla jsem nadšená. Už dlouho s oblibou sleduji na Youtube inspirativní přednášky od zajímavých TEDx řečníků a představa, že se takové akce budu moci účastnit přímo v mém rodném městě, mě nadchla. Bez váhání jsem souhlasila s tím, že budu na akci dobrovolničit a s obdivem pozorovala všechnu práci, kterou za onen půlrok od získání licence až do samotné akce odvedl hlavní organizační tým. Tento tým (také složen výhradně z dobrovolníků) zajišťoval komunikaci s řečníky, občerstvení, sponzory, prostory, techniku, řízení dalších dobrovolníků a mnoho dalšího. To všechno v duchu produktivní spolupráce za účelem uspořádání co nejlepšího a nejzajímavějšího večera. Z celého projektu tak na mě dýchala pozitivní energie, ještě než na onen večer došlo.


Já se kromě trochy pomoci s anglickými překlady aktivně podílela až na samotném večeru. Nás dobrovolníků byla celá skupina – bylo potřeba, aby řečníci měli na koho se obrátit, pomoci s občerstvením, připravit divadlo a podobně. Celá skupina oplývala úsměvy a ve svých tématických tričkách s radostí pobíhala kolem všeho, co bylo třeba zajistit. Všichni jsme se zapojili do úkolů dle našich schopností a preferencí, a když začali přicházet první natěšení diváci, šťastlivci, kterým se podařilo “ukořistit” tolik poptávané vstupenky, vše bylo připraveno.

Celá akce se pak nesla ve velmi otevřeném a inspirativním duchu, a i my (dobrovolníci) jsme si našli čas na sledování přednášek. Řečníci se střídali na pódiu, a ve svých výstupech propojovali společným tématem “Divočina” své různorodé obory. V přestávkách mezi sebou diváci zapáleně diskutovali proběhlé přednášky, zatímco si vychutnávali perfektní občerstvení od kavárny Mikyna, nebo se zapojovali do workshopu od projektu Loono. Milým úkolem dobrovolníků během těchto přestávek bylo povídat si s návštěvníky a zajišťovat, aby každý měl to, co potřebuje.

Nakonec, když řečníci sklidili potlesk všech zúčastněných a obdrželi malé pozornosti, měl každý možnost promluvit si s vystupujícími, pořídit fotografie, nebo si připít skleničkou alkoholu z divadelního baru. Všechna nervozita opadla a v oné euforii a uvolněnosti se mnoho účastníků akce dávalo do řeči a navazovalo nové kontakty.

Myslím, že i o tom TEDx je – přivádí dohromady lidi, kteří by se možná jinak nepotkali, ale mají podobné myšlení či ambice, a spojením se mohou vzájemně inspirovat a posouvat. Anebo lidé, kteří spolu naopak vůbec nesouhlasí, a jejich spojením vznikají velmi podnětné diskuze, které mohou vést ke změně či upevnění názorů a postojů. TEDx umí nabídnout alternativní náhledy na různá témata a otevírat obzory. Jsem moc ráda, že jsem se do toho loňského měla možnost zapojit, a těším se na další!

Eliška Sojková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *